Viskas apie mūsų odą

ĮDOMŪS FAKTAI APIE ODĄ

Oda yra vienas svarbiausių organų, saugančių mūsų organizmą. Ji praneša ir kovoja su mus užpuolusiomis problemomis. Mūsų oda atlieka daug daugiau, nei kartais galvojame! Atskleidžiame Jums keletą faktų apie didžiausią mūsų organą, kurių daugelis nežino.

Nr. 1. Oda yra hormoninis organas

Mūsų oda yra ne tik hormonų sugėrėja, bet ir pati daugelį jų sintetina – pavyzdžiui, estrogenus, kortikosteroidus, katecholaminus. Taigi, oda aktyviai dalyvauja žmogaus kūno endokrininės sistemos procesuose.

Nr. 2. Oda kvėpuoja ir gali užuosti

Oda, kaip ir mūsų nosys, tam tikru būdu užuodžia aplinką. Šią funkciją atlieka ne tik ji, bet ir, pavyzdžiui, širdis. Oda ir kai kurie kiti organai, esantys toli nuo nosies, turi uoslės receptorius. Odoje jie reaguoja į tam tikrus aromatinius junginius taip veikdami organizmo regeneracijos procesus

Nr. 3. Oda gali matyti šviesą

Įsivaizduokite, oda gali ne tik užuosti, bet ir matyti! Tai padaryti jai padeda specialūs fotoreceptoriai, kuriuos turi žmonės ir kai kurie gyvūnai. Šie fotoreceptoriai sukelia odoje tam tikras reakcijas, galinčias jai atskirti dieną ir naktį, nepaisant mūsų regėjimo ir smegenų darbo.

Nr. 4. Jūsų oda ne tik Jūsų namai

Tik pagalvokite – apie 75% visų žmogaus ląstelių visai nėra mūsų organizmo dalis, tai yra mikroorganizmai, kurie gyvena mumyse. Oda netgi turi oficialiai pripažintą šeštąjį apsauginį sluoksnį – mikrobiomą – tai didžiulė mikroorganizmų ir bakterijų populiacija, palaikanti medžiagų apykaitą odos paviršiuje ir vietinį imunitetą. Be to, kiekviena kūno dalis turi unikalią mikrobiomą su skirtingų tipų bakterijomis.

Nr 5. Oda ir nervų sistema – dvyniai

Taip teigiama dėl to, kad šios sistemos sudarytos iš vieno gemalo sluoksnio, vadinamo ektodermu. Ne veltui viskas, kas vyksta kūno viduje, iškart atsispindi ant odos, o tai, kas vyksta ant odos – perduoda signalus į kūno vidų.

Nr. 6. Mūsų oda juda

Moksliškai tai vadinama pilomotoriniu refleksu, o buitinis šis reiškinys vadinamas pašiurpimu. Mūsų odoje jis atsiranda nuo šalčio, emocinių išgyvenimų ar nuo garso dažnių (taip taip, mūsų oda girdi!). Plaukų raumenys susitraukia ir plaukai pakyla virš odos paviršiaus.

Nr. 7. „Oda kvėpuoja“ nėra tik kalbos figūra

Specialus jutiklis – deguonies fluxoptode – mokslininkams parodė, kad normaliomis sąlygomis atmosferos deguonis gali aprūpinti viršutinius odos sluoksnius iki 0,25–0,40 mm gylio, tai reiškia visą epidermį (kuriame nėra kraujotakos) ir viršutinį dermos sluoksnį. Tai suteikia deguonies difuzinės savybės.

Nr. 8. Oda turi savo SPF

Mūsų odoje esantys riebalai, taip pat ragenos sluoksnio sustorėjimas, atsirandantis saulėje, yra mūsų natūralūs UV filtrai.

Nr. 9. Oda turi vidinį laikrodį

Kaip ir visas mūsų kūnas, odos ląstelės yra veikiamos dienos-nakties ciklo, kurį reguliuoja specialūs laikrodžio genai. Nesvarbu, kokį gyvenimo būdą pasirenkame – ląstelės linkusios laikytis gamtos dėsnių. Štai kodėl taip svarbu keltis su saule ir miegoti naktį. Tokia rutina užtikrina tinkamus odos procesus – regeneraciją, kolageno ir elastino sintezę bei kt.

Nr. 10. Visi plinkame dar prieš gimdami

Žmonėms ir žinduoliams dar gimdoje susiformuoja ploni plaukai be pigmentų, vadinami lanugo. Jie atlieka apsauginę funkciją, tačiau prieš mums gimstant jie iškrenta. Taigi, visi nuplinkame dar būdami motinos įsčiose.

Dabar Jūs žinote šiek tiek daugiau apie savo odą ir tai tik pradžia! Tačiau, svarbiausia – dėmesingas požiūris į ją. Tinkamai rūpindamiesi savo organizmu visada sulauksime iš jo grįžtamojo ryšio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *