Baltymai yra pagrindinė odos sudedamoji dalis, turinti svarbią užduotį – jie kuria naujus audinius ir sujungia ląsteles. Mes jau žinome apie magiškas peptidų ir grožio baltymų savybes, tačiau žmogaus organizme yra ir „slaptųjų“ sirtuinų baltymų, kurie prailgina mūsų gyvenimą ir odos jaunystę.
Kaip jie veikia?
Sirtuinai yra baltymai, kuriuos gamina tik pats organizmas. Jie dalyvauja gyvybiškai svarbiuose medžiagų apykaitos procesuose. Šie baltymai yra atsakingi už senėjimo procesus, organizmo sveikimą ligos metu bei žaizdų gijimą. Ne veltui šis baltymas vadinamas „ilgaamžiškumo baltymu“!
Sirtuinai vaidina svarbų vaidmenį ląstelių reakcijose į stresą (pavyzdžiui, oksidacijos procesus ląstelėse) ir ląstelių metabolizmo procesuose. Tačiau, ar jie tikrai turi įtakos vidutinei gyvenimo trukmei? Yra informacijos, kuri teigia, kad aktyviai gyvenant ir laikantis specialios dietos, sirtuinų kiekis organizme padidėja.
Sustabdykite senėjimą
Kodėl kūnas sensta? Šiems procesams didžiausią įtaką daro genetika. Su amžiumi ląstelėse įvyksta vis daugiau DNR skaidymų ir deformacijų, o šios destruktyvios informacinės ląstelės neišvengiamai dalijasi viena su kita. Todėl žmogaus organizmas sensta kaip visuma, o ne atskira kūno dalis.
Jei jaunystėje DNR vis dar sugeba „taisytis“, tai bėgant metams šis gebėjimas mažėja. Tačiau sirtuinai yra būtini DNR atstatymui, uždegimo kontrolei ir antioksidacinei gynybai, todėl jie yra puikūs kovotojai su senėjimu.
Įdomu: sirtuinų kiekis kraujyje gali nustatyti tikrąjį amžių – kuo žemesnis jų lygis, tuo senesnis yra kūnas ir tuo daugiau žmogui teoriškai turėtų būti metų.
Šiuo metu gerai ištirti keli sirtuinų tipai: SIRT1, SIRT2 ir SIRT3, tačiau būtent SIRT1 turi didžiausią aktyvumą ląstelių odos senėjimo procesuose. SIRT1 baltymas buvo rastas keratinocituose ir fibroblastuose. Ten jis palaiko odos struktūrą ir apsaugo nuo uždegiminio ir priešlaikinio odos ląstelių senėjimo.
Sirtuinai kosmetikoje – amžina jaunystė
Nepaisant aplinkos poveikio, šių baltymų veiklai suaktyvinti reikia pasitelkti įvairius stimuliatorius, esančius maisto produktuose ar kosmetikoje. Patekę į organizmą su maistingomis medžiagomis, jie pradeda atnaujinimo procesus, o kosmetikoje veikia kaip galingi anti-age agentai.
Kas juos stimuliuoja? Gerai žinomas resveratrolis ir kvercetinas aktyvina SIRT1, kad pašalintų raukšles, bendrą kūno silpnumą ir kitus su amžiumi susijusius pokyčius.
Kvercetinas yra flavonoidas, pasižymintis stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, apsaugantis ląsteles nuo pažeidimų ir senėjimo. Ieškokite šio komponento ant kosmetikos priemonių pakuočių! Ši veiklioji medžiaga puikiai kovoja su raukšlėmis ir užkerta kelią naujų susidarymui. Su kosmetika ar maistu (obuoliais, pomidorais, vyšniomis, žaliąja arbata) pasisavintas kvercetinas atgaivina ir jaunina odą. Natūraliuose mūsų gėlių vandenyse rasite didelę artimiausio kvercetino giminaičio dihidrokvercetino, koncentraciją, kuris stiprina odos imuninę sistemą, lygina ją ir apsaugo nuo agresyvių išorinių veiksnių. Jaunystė ant Jūsų kosmetinio staliuko jau dabar!
Resveratrolis yra labai populiarus ingredientas. Tai polifenolis, atstatantis laisvųjų radikalų pažeidimus ląstelėse ir sulėtinantis odos senėjimą. Šio galingo antioksidanto galima rasti mėlynėse, šilkmedyje, vynuogėse ir raudonajame vyne. Pavyzdžiui, alginato kaukėje su mėlynių ekstraktu.
Ir resveratrolis, ir kvercetinas aktyvina paties organizmo sirtuinų gamybą. O norintiems maksimaliai padidinti fizinę ištvermę ir gyvenimo trukmę, buvo sudaryta speciali sirtfood dieta.
Amžinos jaunystės dieta?
Sirtfood dietoje gausu maisto produktų, kurie skatina sirtuinų gamybą, kurie padeda atsigauti po streso ar ligų, sulėtinti senėjimo procesus bei per gana trumpą laiką numesti svorio.
Mitybos specialistai Aidanas Gogginsas ir Glenas Mattenas yra sirtfood dietos kūrėjai. Jie sugalvojo specialią sistemą, leidžiančią aprūpinti organizmą maksimaliu energijos kiekiu. Sirtfood mitybos būdas yra puikus sprendimas aktyviai sportuojantiems ar svorį metantiems.
Pagrindiniai šios programos maisto produktai: salierai, riešutai, lapiniai kopūstai, petražolės, natūralus juodasis šokoladas (su mažiausiai 85% kakavos pupelių), alyvuogių aliejus, žalioji arbata, rukola, raudonasis svogūnas, raudonasis vynas, ciberžolė, grikiai ir visos tamsios uogos.
Laikytis sirtfood mitybos, ar ne, priklauso nuo Jūsų, tačiau galime patikinti – gamta ir sąmoningumas suteikia mums daug galimybių palaikyti ir maksimaliai puoselėti savo sveikatą ir jaunystę.